Szerző Téma: Halbestadt D sorozat  (Megtekintve 1258 alkalommal)

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
Halbestadt D sorozat
« Dátum: Dátum: 2010. Február 20. Idő: 16:55:26 »
Sziasztok!

Szokásomhoz híven csapongok... Három projektet futtatok most. A Nieuport 10 épül és emellett még rajzolok két modellt: UFAG C.I, Breguet 14. Az utóbbi két modellel az a baj, hogy még anyagot kell gyűjtenem hozzájuk. Emiatt kicsit lassabban haladok velük. Szóval egy hete megvettem a Windsock Datafile Special kiadványát a Halberstadt vadászokról. Ez az egy kiadvány mindent tartalmaz, hogy megrajzolhassam belőle a D.II, D.III és D.V-ös szériát. Szinte meg is rajzoltam a modellt két nap alatt! A méretarány 1:6, így kb 1500mm lett a fesztáv. 1:1-ben akkora, mint a Nieuport 10.

Amiért ilyen gyorsan meg tudtam rajzolni, az az volt, hogy a gép szerkezete egyszerű. Kicsit átmenet egy Fokker E.III és egy Albatros B széria között. A farok része Fokker, az eleje Albatros. Ez volt az első német kétfedelű vadászgép. Méltán híres és mégis kissé a Fokkerek árnyékában él. A nagy ászok az Eindeckerből ebbe a típusba ültek át.

Tesztelés képpen ezt a modellt lézerrel kivágatom, vagy kimaratom. Egy Bp.-i cég mindkettőt tudja. Fémet, fát, műanyagot marnak, vágnak és gravíroznak. Tökéletes. Kollégám jár hozzájuk, elégedett velük és nem is túl drágák, viszont profik!

Ehhez a modellhez egy harmadik típusú bordát fogok választani. Vmi alulról íveltet. Az eredeti gép szárnyainak nem volt V állása, így ennek sem lesz. Valószínűleg így többet kell majd vele gépészkedni, de végre egy rendes orsót is meg lehet vele majd csinálni.

A törzs szerkezete két részből fog állni. A képen levő német keresztig 2x2,5mm-es balsa lap szendvics, hátul 5x5-ös csíkokból és 3x3-as kereszt csíkokból álló váz. Az elülső rész belső lapját ki fogom könnyíteni és itt-ott rétegelt lemez erősítéseket fog kapni. 3-as és 5mm-es rétegelt lemez törzsbordákat fogok még használni.

Elsőre ennyi.

Balázs
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Szeptember 16. Idő: 18:22:20 írta fokker »

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re: Halbestadt D sorozat
« Válasz #1 Dátum: Dátum: 2010. Február 23. Idő: 08:59:25 »
Szia Balázs!

Csapongjál csak nyugodtan! :D
Olyankor mindig előkerül egy-egy érdekes gép a repülés történetéből! Az UFAG C.I-nek én külön örülök.
Várom a fejleményeket!

Üdv,
János

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
« Válasz #2 Dátum: Dátum: 2010. Február 23. Idő: 09:09:57 »
Szia János!

:)
Az igazi oka ennek a csapongásnak, hogy egy nem "doboz" szerkezetű modell megtervezése számomra még nem megy olyan gyorsan. Elég sok cég tervezte kittet és rajzot átböngésztem ahhoz, hogy kialakítsak egy számomra járható utat. A Halberstad - mint ahogy azt írtam korábban - félig doboz félig ívelt oldalú. Meglátom mit hozok ki ebből. Tényleg szinte kész a modell rajza. Az oldalkormány majdnem egy A4-es lap! :)

Mivel elektromosra tervezem igyekszem könnyű szerkezetűre megrajzolni. Most még úgy gondolom, hogy a szárnyak levehetőek lesznek. Majdnem másfél méter a fesztáv, sok helyet foglalna el. Alig várom, hogy a Nieuport és ez elkészüljön és a többi modellt "kidobhassam". A Fokker M.10 persze marad!

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: Dátum: 2010. Február 24. Idő: 08:24:20 »
Szia!

Nem lesz gyenge oldalkormánynak az a majdnem A4-es méretű lap? :D  :D (Én balzával próbálkoznék.)
A szárnyak levehetősége a szállíthatóság szempontjából nagyon jó ötlet és egy biplánnál szép kihívás a megoldása.
Szép gépparknak nézel elébe!

(Tényleg, a gépek tárolásával hogyan állsz? Nálunk már a nappali is hangár, pedig a gépeim kisebbek az általad építetteknél.) :)

Sikeres tervezést, jó építést!

János