Szerző Téma: Motorok és légcsavarok  (Megtekintve 3485 alkalommal)

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Motorok és légcsavarok
« Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:50:47 »
Sziasztok!

Ebben a topic-ban a motorral és propellerrel kapcsolatos programokat gyűjthetjük össze. Természetesen figyelembe véve, hogy e két elemet nem lehet a többitől (szabályzó, akkumulátor, gépfajta stb.) elkülönítve tárgyalni, de segítségükkel talán könnyebb lesz az adott gépnek és az egymásnak is megfelelő motor-légcsavar páros kiválasztása.

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re: Motorok és légcsavarok
« Válasz #1 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:14:20 »
Nézzük az első  programot!  Lelőhelye itt.
A program letöltése innen.
Az adatbázis hozzá itt van.
Freeware, nem kell telepíteni csak bemásolni egy könyvtárba aztán ikont neki.
Elég sok adatot tartalmaz az adatbázisa és bővíthető is.
Sokszor használtam már és bevált.
Egy kép a programról:
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Október 09. Idő: 13:09:41 írta fokker »

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
« Válasz #2 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:16:53 »
Szia János!

Remek program! A hétvégén le is töltöttem. Kicsit elszórakoztam vele. Ennek hatására a 9x4,7-es légcsavart egy 9x6-ra le is cserélem. Megnézem majd a változást. A repidő vajon mennyit csökken. Ahogy nézem a húzása jócskán megnő ilyenkor. Sajnos a 10x3,8-as légcsavar az adapterre nem megy rá...

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:18:18 »
Szia Balázs!

Osztom a véleményed. Nem egy elbonyolított program és mégis használható, bár a 10x3,8-as légcsavar és adapter probléma megoldása sajnálatos módon kimaradt belőle :))) Kiváncsi vagyok a 9x6-os sróffal szerzett tapasztalatokra! A múltkori mail-ban említett "modellnél" (nevét nem írhatom le egy élethű modellezéssel foglalkozó fórumon:) nem éreztem különbséget  a repülési időben (igaz, nem ism mértem) a 9x3,8-as, 9x4,7-es és 9x6-os légcsavarral történő repítéseknél. A gép viselkedésében annál inkább! Különösen szélben... A 9x6-ossal nagyon jól kezelhető maradt a gép.

Jó kisérletezést!

János

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:19:19 »
Sziasztok!

A következő program a MotoCalc eléggé komoly és csak 30 napig használható ingyenesen, de adott esetben egy próbát megér. E programot csak kipróbáltam, így közelebbit nem tudok róla mondani. Erről a honlapról letölthető.

Kép a programról:
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Október 09. Idő: 13:10:38 írta fokker »

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:24:51 »
Sziasztok!

Most, hogy a Nieuport 11-el repülök - minden nap - elővettem a Driver Calculator nevü programot. Három konfigurációt használok így ezt a hármat tápláltam be.

- RAY CD2830/12 + 18A szabályzó
- E-Flite 400 920 kV + Hobbywing Pentium 25A szabályzó
- Hyperion Z2209-32 910kV + Hobbywing Pentium 25A szabályzó

Nézzük. Három cellás Lipo-val mindhárom működik. A gond az, hogy egy nagyobb pakk már nem fér el. A kicsivel meg kevés a repidő illetve műrepülővé válik a modell. Tehát megnéztem két cellás 1700mAh-s akksival a három konfigot.

A szóba jövő légcsavarok: 9x4,7 APC, 10x4,7 APC és 11x3,8 APC (SlowFlyer). A RAY-hez 9x4,7 GWS és 10x4,7 GWS. Sikerült 98%-os pontossággal összeszednem mindegyik motor paraméterét. Az egyedüli 100%-os az E-flite volt.

A végeredmény, kb ugyanaz lett, mint amit repülés közben éreztem (számítás nélkül). Az E-Flite a legjobb motor. 11x3,8-as légcsavarral húz legtöbbet: 584g. Megnézve a max repidőt (elméleti alapon):

- 11x3,8: 10 perc repülés
- 10x4,7: 12 perc repülés
- 9x6: 12 perc repülés

A legjobb talán a 10x4,7-es. Nagy hatásfok, hosszú repidő és megfelelő húzóerő.

Balázs

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:25:22 »
Még vmi. Az E-Flite motor (már írtam vhol) itthon nem kapható. A netes ára kb 12.000 Ft + postaköltség. A hasonló Hacker vagy AXI motor 2.000-4.000 Ft-al drágább. Nem merném kijelenteni, hogy sokkal jobbak. Sem minőségben, sem teljesítményben sem felszereltségben.

Itt van a motorokról egy lista: E-Flite

Balázs
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Október 09. Idő: 13:11:00 írta fokker »

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:26:02 »
Szia Balázs!

No, ez az ami lényeges infókat jelent egy motor/légcsavar párnál. Mármint, amit leírtál. Nagyon hasznos információkkal segítettél minket. Egy nagyon jól és igényesen megépített modellt is "remekül" el lehet  b...ni egy nem megfelelően kiválasztott motor-légcsavar párossal. (Szerencsés esetben csak a motort (és a szabályzót) kell cserélni a modell gyújtossá nyílvánítása helyett.)

Ha egy kicsit pezsdül az élet itt a fórumon, akkor össze kellene fognunk a jó minőségű és elfogadható áru elemek beszerzése kapcsán. Ebben a kérdésben Te sok-sok információval rendelkezel. Semmit sem szeretnék rád testálni, viszont akár  csak - a beszerzést illetően - segíteni tudnád azokat az "elvetemült" modellezőket akik az élethű modellezésre adták a fejüket.:))

Üdvözlettel,

János

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:27:53 »
Szia János!

Igen, igazad van. Érdekes módon 5 éve építek modelleket, de ez a része sosem foglalkoztatott... Ez rám jellemző. Az, hogy "mitől repül" nem érdekelt, csak hogy minél élethűbb legyen és az építés élménye volt fontos. Öregszem.

A Junkers F-13-hoz írok is egy kérdést. Kíváncsi leszek, ki mit hoz ki.

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:28:41 »
Ezzel a légcsavar-motor stb. kérdéssel én foglalkoztam valamennyit, de nagyon hamar rájöttem, hogy minél többet olvastam róla, annál inkább el kellett ismernem, hogy semmit sem tudok róla :( Lusta voltam áttanulmányozni a fizikai hátterét -az amúgy érdekes témának-, és inkább építettem...:) A tapasztalatok alapján azért "el lehet találni" (<- ez ám a szabatos műszaki megfogalmazás!:) az adott modellhez szükséges motort és légcsavart. Ha elsőre nem is, de sokadikra biztosan :) (Más topic-ban ezt a kérdést már jól "körberágtuk". Modelljeink szerencsére nem tudják, hogy hiányos a tudásunk és szépen repülnek :))) Leragadtam a statikus húzóerő, a légcsavar menetemelkedése és a motor max. fordulatszáma szintjén, de ezen adatok alapján is egészen jól meg lehet becsülni a modell repülési tulajdonságainak egy részét. Amit megpróbálok betartani: a motorhoz ajánlott légcsavarral a statikus húzóerő érje el a modell súlyát. Így általában marad erőtartalék a váratlan helyzetek megoldására. A max. motor fordulatszámból és a légcsavar menetemelkedéséből meghatározható a modell elméleti repülési végsebességének értéke, amelynél a tényleges sebesség jóval kisebb lesz (homlokellenállás négyzetes növekedése a sebesség függvényében, a húzóerő csökkenése a sebesség növekedése miatt stb.).

Bonyolult dolog nekem ez a repülés :) Építeni egyszerűbb... Légcsavarból meg nagyobb készletet kel tartani... Úgyis fogyóeszköz :))

A Fokker DVII-hez van egy remek - a motorhoz ajánlott - fa 10*5-ös légcsavarom. Élethűség mindenekelőtt :) Mielőtt berepülésre kerül a sor azért megmérem a statikus húzóerőt, nehogy meglepetés érjen. A gyári adatok szerint 700gr-ot képes húzni ekkora sróffal a motor, DE műanyaggal! A fa légcsavarnak jóval nagyobb a tömege és nem biztos, hogy a motor ezzel eléri kívánt fordulatszámot. Ezt is meg kellene mérni.

János

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:29:24 »
Írtad levélben, hogy Welgard motort is használsz. Nekem az a motor nagyon kínai (gyártásra gondolok) volt eddig, írhatnál róla. Úgy, ahogy én is létrehoztam egy-egy témát.

Balázs

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 14:29:43 »
Ma reggel munkába indulás előtt kimentem repülni. Innentől kezdve ha tehetem így kezdem a napom.

Végre ki tudtam próbálni az új konfigurációt. Vicces, de azt az eredményt kaptam, amit kiszámoltam. Normál repülési idő min 12 perc lett. Utána még van 2 perc leszállási idő. Ez az idő bőven elég akár több átstartoláshoz is. A modell végre elvesztette műrepülési képességét. Abszolút élethűen repül. Kissé szokatlan is volt. Persze van benne tartalék erő mert olyan fél és háromnegyed gázon tudok vele repülni. Ezáltal a repidő akár 14 perc is lehet. A motor abszolút nem volt meleg, az akksi picit langyos. Tökéletes összeállítás.

Tehát a végső konfiguráció:
- E-Flite 400 920kV motor
- 1700mAh kétcellás Lipo akksi
- 10x4,7-es APC légcsvar

Talán még a 11x3,8-al is kipróbálom.

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: Dátum: 2010. Április 15. Idő: 18:03:50 »
Sziasztok!

Néhány hajtáslánc méretezési segédlet linkjét találjátok lejjebb.
Tanácstalanság esetén bármelyik segítséget nyújthat a légcsavar-motor- szabályzó-akuumulátor kiválasztásában illetve méretezésében.

Teljes hajtáslánc itt.
Másik teljes hajtáslánc itt.
Füzesi Szabolcs Optimális Légcsavar Kalkulátora itt.
Füzesi Szabolcs Statikus Vonóerő Kalkulátora itt.
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Október 09. Idő: 13:12:44 írta fokker »

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re:Motorok és légcsavarok
« Válasz #13 Dátum: Dátum: 2013. Március 22. Idő: 08:17:36 »
Itt egy újabb -a próbák alapján- egész jónak talált kalkulátor.