Szerző Téma: Futaba FX-18  (Megtekintve 1582 alkalommal)

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
Futaba FX-18
« Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:42:41 »
Sziasztok!

Némi tortúrán estem túl az elmúlt időszakban. Gondoltam megválok régi adómtól és váltok 2.4GHz-re. A régi adóm az FX-18 volt, az új egy Spektrum DX6i lett. Most beszéljünk az FX-18-ról.

Kb öt évvel ezelőtt vettem ausztriában. Ez egy alap 4 csatornás adó volt. Nagy előnye a fejleszthetőség volt. Azaz lett volna, mert nem fejlesztettem tovább. Mai napig lehet kapni nagyobb verzióit. Talán az egyik legjobb Futaba adó, ami a kezem közé került. Bátran ajánlom mindenkinek, van 35MHz, 40MHz és 41MHz-es verziója.

Tovább fejlesztve (kapcsolókkal és csúszkákkal) a MIX-ek használhatóvá válnak így egy max 8 csatornás adóhoz jutunk. Helikopterezhetünk is vele. Itt egy link a fejleszthetőségről. Nagyon hasznosak a rajta található Timer funkciók. Több TIMER-el rendelkezik (3-al). Sajnos a csűrős modellek vezérléséhez -ha külön akarjuk vezérelni a szervóket - fejleszteni kell. A benne levő akkumulátor egy NiMh, talán érdemes egy nagyobb Lipo-ra átváltani.

A menüje nagyon jól van felépítve. Kijelzője nem nagy, de nagyon jó minőségben, több sorban jelenít meg mindent.

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re: Futaba FX-18
« Válasz #1 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:45:12 »
Sziasztok!

Az elmúlt időszakban -kb. 3 év- én is átestem némi tortúrán. Gondoltam rá én is, hogy megválok a távirányítómtól, egy GWS Dream Starter-től. A névből a "Starter" mégcsak megállta a helyét, de "Dream"-ről nem beszélhetünk vele kapcsolatban. Nagyon sok gondom volt vele. Nem részletezem... Hogy miért írok minderről egy FX18-ról szóló topic-ban? Mert van szerencsém egy FX18 boldog tulajdonosának lennem :) A GWS akkor is egy tipikusan rossz választás volt, ha nem is gondoltam rá, hogy az újrakezdett modellezésbe bele fogok "vadulni" és az első tréner géppel ki is növöm a távirányítót. Tanultam a hibámból... Ez az FX18 egy nagyon könnyen kezelhető, alapszinten is rengeteg hasznos szolgáltatást nyújtó nagyon jó minőségű megbízható távirányító. Használatával egy új, nyugodt világ nyílt meg előttem az évekig tartó kínlódás után a modellek repítésében. Balázshoz hasonlóan én is bátran ajánlom mindenkinek. Biztos, hogy a többi Futaba távirányító is hasonló minőségi kategóriát képvisel. Nem titok, hogy Balázs FX18-a lett az új távirányítóm és tudom, hogy megbízható "társam" lesz az elkövetkező években. ...és nem fogom "kinőni" :) Köszönöm Balázs a fejleszthetőséget segítő linket. (Ki tudja, mit hoz a jövő?)  

Üdvözlettel,

János

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:46:06 »
Szia János!

Azt ajánlom Neked is, hogy a kormánylapok mozgatását tedd exponenciálisra. Nekem az a beállítás vált be, amikor eleinte lassan mozdulnak ki a kormánylapok majd később gyorsul be a kitérésük. Azt hiszem ez a negatív. Olyan -50%-ra raktam. Ezzel a hirtelen mozdulatok elkerülhetők. Így utólag elgondolva szerintem elektronikai szaküzletben lehet kapni kapcsolót, amivel lehetne egy mix-et ki és bekapcsolni. Javítsatok ki, de ehhez szerintem nem kell több csatorna. Tehát a Fokker DVII-nél érdemes lenne ezt kipróbálni.

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:46:47 »
Szia Balázs!

Köszönöm az infót az exponenciális beállítással kapcsolatban. Az első beállítások között ezt a lehetőséget nagy örömmel használtam ki, pont -50%-ra állítottam az exponenciális kitérést :))) Így normál körülmények között finomabban lehet vezetni a gépet, "adrenalin termelős" helyzetben meg úgyanúgy elérhető a kormánylapok teljes kitérítése. Mellesleg jegyzem meg (hátha más is olvassa e topic-ot), hogy kormányszervek végkitérítése mindkét irányban külön-külön beállítható az FX18-cal magán a távon, nem kell a mechanikán babrálni. Ez is egy nagyon hasznos és alapszolgáltatása a"kütyünek". A Fokker DVII-nél is lesz -xx% értékű exponenciális beállítás és kormányfelület végkitérés limitálás. Mix-et a berepülése során még nem alkalmaznék, később tényleg érdemes lenne kipróbálni.

Közeleg a Nagy Nap :))

János

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:47:26 »
Igen a max kitérést is érdemes beállítani, sőtt kell is. Sok tervrajzon fel is tüntetik %-ban. A belső TRIM-et is érdemes használni. Repülés közben meg lehet finomítani. Mivel computeres rádió így mindent megjegyez egy adott modellhez.

Azért azt nézd meg, hogy az oldalkormány és csűrő MIX működik e kapcsoló nélkül, max mindig be lenne kapcsolva. A Rossiten-en ki is lehetne próbálni. Bár az a kis modell azokkal a nagy csűrőkkel sarkonfordul.

Balázs

fokker

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 13:48:00 »
Úgy érzem, hogy az FX18 szolgáltatásait tekintve még sokáig újabb és újabb lehetőségeket fog nyújtani számomra, hiszen -hogy mielőbb használni tudjam :)- még csak a "Basic" szekció lehetőségeit néztem át alaposabban és azokból is -egyelőre- a legfontosabbakat használom. Gyakorlatilag a BluBaby-hez (és a Rossiten-hez) szükségeseket. A BB csak 3 csatornás (oldal-magassági-motor), itt nincs sok variáció. A Rossiten már 4 csatornás (csűrő is van). Ennél a gépnél már lehet mix-et próbálni, valamint a csűrőszervókat megpróbálni szétválasztani. Ez utóbbihoz már -ha jól emlékszem- módosítani kell a távot, de nincs gond, mert szakmába vágó feledat:) A Fokker DVII-nél a csűrők szétválasztása különösen jó megoldásnak tűnik.

A lehetőségek adottak az FX18 oldaláról :) A többi rajtam múlik...

Üdvözlettel,

János
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2010. Január 07. Idő: 15:06:02 írta fokker »