Szerző Téma: R-07b Vöcsök (1:8)  (Megtekintve 7607 alkalommal)

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
R-07b Vöcsök (1:8)
« Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 15:08:00 »
Sziasztok!

Pásztor Gábor jóvoltából hozzájutottam egy általa tervezett kithez. Ez a szintén általa megrajzolt 1:4-es kit kisebbik verziója. A fesztáv közel másfél méter (1450mm), a súlya kb 500g. A vitorlázót gondolom nem kell bemutatnom.

Gábor precízségét jellemzi a kit minősége. A doboz szinte mindent tartalmaz, minden elemet. A ragasztón és a burkoló anyagon kívül minden megtalálható benne. Elsőre kicsit sok is az alkatrész :)

Gábor!
Lenne néhány kérdésem:
- a törzs elülső burkolata az, amit kivágtál balsából, vagy az csak a sablon? A rajzból nem derül ez ki számomra, vagy vmit nem vettem észre
- a törzs felső gerincénél írod, hogy furnéllal borítva, azt meg is találtam. Viszont a balsa csiszolva szintén nem világos, de megnézem, hátha van egy ilyen elem még.
- szerintem a magassági rajza lemaradt, de lehet, hogy ez szándékos.

A képeket nézd meg és jelezd, ha vmit elszúrtam.

B.
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2013. Október 07. Idő: 17:10:21 írta bgyenes »

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re:R-08 Vöcsök (1:8)
« Válasz #1 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 15:12:38 »
További képek:

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:10:50 »
A képek nagyon biztatóak. Én is ilyen sorrendet képzeltem el. Talán csak a furnér borítást ragasztanám rá előbb, akkor mikor még a keret fekszik az asztalon.

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:20:33 »
Utólag vettem észre a furnér borítást. Bár még mindig utólag ragasztanám rá, mert akkor nem fekszik fel rendesen a lapon. Arra figyeltem, hogy utólag be tudjam ragasztani. A második képen levő kérdésekről mi a véleményed?

B.

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:21:43 »
A törzs balsa borítása valóban lemaradt a rajzról. Amit kivágtam 2 mm balsaból az maga a törzs borítás, tehát nem sablon.
A balsa becsiszolva nevű alkatrész is benne van a csomagba. Én felragasztás után pengével faragtam meg háromszög formájúra.
Erre fogjuk ráragasztani a törzs vászon borítását. A vízszintes valóban nincs rajta a rajzon, mert azzal semmi teendő nincs hiszen készen jön ki a gépből. Illetve zsanérozni kell a magassági kormányt.

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:26:50 »
A törzs tetején van csak furnér borítás. Erre azért gondoltam, mert az alatta levő rétegelt lemez száliránya függőleges és így elég hajlékony lenne. A furnér vízszintes szálaival gondoltam megerősíteni.

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:31:35 »
A 2x2-es függőleges merevítőket neked kell leszabnod, csak a kis háromszögek vannak előre kivágva.
A gép orránál lévő háromszög a hossztartó lécek beragasztásához adnának nagyobb ragasztási felületet, de nem tudom, hogy rendesen oda férnek-e a léc alá. Ezt majd ellenőrizd le kérlek.

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:35:45 »
A képeket nézve nem is értem az 1. borda aljába, miért nem csapoltam be a hossztartó fenyőléc végét. Akkor talán nem is kellene a háromszögekkel babrálni. Ezt átrajzolom.

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:42:42 »
Még egy dolog. A fő törzs borda (a 3-as jelű) hátuljára is van két furnér borítás. esetleg azt is célszerű még vízszintes helyzetben felragasztani. A ragasztásnál figyelni kell arra, hogy a vizes bázisú ragasztó hatására a furnér gyorsan felpöndörödik. Célszerű az egész ragasztási felületen lesúlyozni vagy csipeszekkel sűrűn lefogatni.
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 20:46:09 írta PGábor »

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:01:49 »
És még egy súlyos dolog amit nem mondtam előre. A törzs gerincét alul meg kellet volna előre csiszolni. Ugyan is arra az élre fekszik majd fel a 2-es balsa borítás. Ha már összeragasztottad akkor sincs nagy baj, mert utólag is meg lehet reszelni, csak talán vízszintesen kicsit könnyebb lett volna. A gerinc alján van egy vékony vonal. Na addig kell lecsapni a sarkát mindkét oldalt és az így kialakult háromszög lesz az oldalsó borítás ragasztási felülete.
A gerincet felülről borító balsa lemezek oldalát is meg kell majd ferdére csiszolni, mert arra is felfekszik majd az oldalsó borító lemez.
Én az egészet, a balsákat meg a háromszögeket is egy 60-as csiszoló szivaccsal dolgoztam össze.
Az oldalát borító lapok egy kicsit nagyobbra vannak vágva, hogy könnyebb legyen térben ráilleszteni az íves felületre. Felragasztás után kell majd leszélezni és megcsiszolni őket.
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:06:56 írta PGábor »

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:03:59 »
Köszi a válaszokat. Van néhány észrevételem:

- a háromszög nem volt rossz ötlet. A csúcsánál pont odaér, ráfekszik a 2x2-es léc. Ha meg tudod oldani, hogy az 1-es bordán is kivágod a helyét, talán az lenne a precízebb megoldás.
- a 2-es borda alján lehetne egy fül, ami belemegy a padlólapba. sztem elfér és akkor nem kellene a helyét megjelölni
- az 1-2-3-as borda közé felül lehetne egy merevítő, ami megadja a borítás ívét. A kabin résznél pedig levágja az ember a végén, úgy mint az oldalánál.

Sajnos az 1-es bordát elsőre nem sikerült függőlegesen beragasztanom, zsilett pengével levágtam és kezdtem elölről.

Az alsó törzs "gerinc"-nél le kell csiszolni 3szög formára a jelig a rétegeltet ugye? A rajzon írod, de azért jól akarom értelmezni. Őszintén szólva nem lenne rossz egy szemből levő szelvény, hogy mindez hogyan is nézne ki. Gondolom az alsó háromszöget, a padlólemezt és a felső bordákat ívesre kell csiszolni, hogy szépen ráfeküdjön a burkolat.

Elsőre ennyi. Ha még eszembe jut vmi jelzem.

Üdv,
B.
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:06:40 írta bgyenes »

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:04:49 »
Közben pont válaszoltál a kérdésemre :)

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:13:18 »
A törzs gerincről készítek majd egy metszetet.

PGábor

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:18:51 »
Ja igen az ülés alá való kis háromszögeknek (2db) is benne kell lenni a csomagban. A sorozat gyártásnál majd azonos zacskóban lesznek az egy helyre tartozó alkatrészek, de ezt most még nem sikerült mindenhol megoldani.

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 21:36:51 »
Igen azt idő közben megtaláltam, de addig nem tudom beragasztani, amíg a szárnytartó dúc nincs meg. Mármint a törzsbe beragasztandó elem, amihez csatlakozik. Addig az ülést sem tudom a helyére rakni.

Vennem kell négy szervót. Csak 9g-os van itthon. Holnap folytatom.

B.
« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2013. Október 05. Idő: 22:59:19 írta bgyenes »