Szerző Téma: RögaModell Me-109E... G-6 :-) KIT  (Megtekintve 4089 alkalommal)

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
RögaModell Me-109E... G-6 :-) KIT
« Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:00:02 »
Sziasztok,

Egy pár nappal ezelőtt nyitottam ezt a topikot, de sajnos elveszett.. nem ez a lényeg, hanem az, hogy most újra megnyitottam és már képeket is tudok mutatni a gépről.

Szóval, múlt év tavaszán megjavítottam egy Pilatus B4 törzset és cserébe kaptam ezt a Röga Modell által gyártott kittet.

Ami a dobozban található:

-félkész törzs

-habmagos abachi borítású szárnyfelek

-darabokban a vízszintes, függőleges vezérsíkok

-csűrő, magassági

-fix futó, de a papír szerint lehetne behúzhatót is belerakni tetszés szerint. (marad a fix)

-kabintető, zsanérok, kormányemelők, orrburkolat, légbeömlők/hűtők... és még egy rakás fa alkatrész. Természetesen minden megszámozva.

-2 db A3 rajz metszetekkel, kinagyításokkal és egy többoldalas részletes épitési útmutató német nyelven, alkatrész lista anyagmegnevezéssel.

A kitt megépítésére leginkább az egyik barátom ösztönzött, mert neki is nagy kedvence ez a típus, másfelől végre egy normális repülőt szeretnék csinálni.

A kitt nagyon jó minőségű faanyagot nyújt a szerkezethez, a műanyag alkatrészek sem a pille vékony fajtából vannak.

4-10ccm közötti 2 ütemü motort ajánlanak hozzá vagy 4 ütemüt 12,5ccm-ig. Állítolag egy 7,5-ös 4ütemü motorral egy gyönyörű F3A programot le lehet vele repülni. Tervezett súlya 1900-3500g közé fog esni. A fesztáv 1550mm.

Hassan

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re: RögaModell Me-109E... G-6 :-) KIT
« Válasz #1 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:00:38 »
Hogy miért is G-4?

Ez a 109-es eredetileg egy Emil változat lenne, de Bazyjoe barátommal G-4-est szeretnénk varázsolni belőle. Mivel egyébként is semi-scale kategóriába tartozna így ez a módosítás már nem fog sokat számítani.

Leginkább a festés miatt döntöttünk a G-4 mellett. Ugyanis ez a típus annak idején a Magyar Királyi Honvéd Légierőben is szolgált így a magyar festés "ráhúzható".

A gép a V.7+57-es lajstormjelet fogja kapni, de ez majd csak később.

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:01:15 »
A gép festésében Bazyjoe segít nekem. A Modell Master nevű makettező festékekkel és szórópisztollyal fújtuk nála az eddigieket. (ezekről majd később)

A festés előtt a törzset kellett befejeznem annyira, hogy a gittelés után az autós szórógittel le tudjam fújni és visszatudjam csiszolni.

Mivel a törzs félkész volt már ezért nagy meló nem volt vele, a szervótálcát beragasztottam neki hátra a szárny kilépőhöz közel, ebben lesznek a magassági és az oldalkormány szervói (Futaba S3001), amik egy-egy házas bowdent fognak mozgatni. Majd következett a szárnyfelfogató csavarok menetes réteges lemezének a beragasztása a kilépőnél, de ehhez a szárny is kellett.

A szárnynál a belépő és a kilépő felragasztásával kezdtem (sajnos), mert nem gondoltam arra, hogy így a zsanérok nagyrészt a habba fognak kapaszkodni, ami elég gyér ilyen célra. Kénytelen voltam a zsanérok helyénél alul egy kis részt kivágni a szárnyakból és a hab helyére balza blokkokat beragasztani. Ezeket a blokkokat mélyebbre vágtam, mint a szárny profilja és a tetejére balza lapokat ragasztottam mikroballonos epoxyval, majd ezeket könnyedén becsiszoltam és kigitteltem.

Eredetileg a csűrőket egyetlen szervó mozgatott volna középről, amihez minden alkatrész a dobozban volt, de ezt az ötletet elvetettem. Kivágtam a két szervó aknát a szárnyak alsó részén, amiket balzával és réteges lemezzel fogok "kibélelni". A szárnyakat felfúrtam, hogy a kábelek kijöjjenek a szárnyközépen.

Ezek után a szárnyfeleket összeragasztottam 12 perces epoxyval, miután megszáradt bemértem és kifúrtam a belépőknél a tiplik helyét, amiket 5 perces epoxyval ragasztottam be. Rápróbáltam a szárnyat a törzsre és hozzáigazítottam a kilépőhöz az abachi blokkot, ami egy kis farigcsálás után ráragasztottam epoxyval.

Ezek után már körbe üvegezhettem a szárnytövet a dobozban található viszonylag vastag üvegcsíkkal.

A törzsbe most már be tudtam ragasztani a rétegeslemezt, amibe a műanyag csavarok fogják a szárnyat.

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:01:42 »
A vezérsíkok is össze voltak rakva már csak kikellett fúrni a zsanérok helyét és fel kellett csiszolni őket. Sajnos a magassági elég vékony a zsanérok furat vastagságához képest. Egy-két helyen sikerült átfúrni az egyész magasságit és ezért muszáj volt leüvegeznem a vezérsíkokat és a kormánylapokat is a zsanérok helyénél.

Majd kigitteltem és lefújtam őket szórógittel végül egy 150-es papírral visszacsiszoltam.

Először a vízszintest majd a függőlegest kellet a törzsre ragasztani. A tövükbe került 1-1 balza blokk amit előre olyan formára vágtak a gyárban, hogy már csak csiszolni kelljen.

Végül ezek is a helyükre kerültek, mindent kigitteltem, lecsiszoltam, szórógitteztem. Kivágtuk a tolórúd házaknak a nyílását és beragasztottuk őket némi támasztékkal a törzs belsejében.

Beragasztottam egy rétegelemez háromszöget is a farokfutónak, végül a törzs alsó részének befedése következett. A sarkokba balza háromszögeket kellett ragasztani, majd a gyárilag kivágott balza lapot rá kellett ragasztani.

A száradást követően lekerekítettem a sarkokat és egy kis csiszolgatás után rohantam is át Bazyjoehoz, hogy festhessük tovább a gépet.

Na de nem is tépem tovább a számat, jöjjenek a képek.

UI: A gépben eredetileg egy M7-es Moki lett volna, de Joe lebeszélt róla, így megvettem a 7,5ccm-es kétütemű Evolution motorját, ami már súlyban sem lesz óriási.

TOmCSI

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://gyarm.hu/
« Válasz #4 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:05:00 »
Értem én hogy motor meg hogy benzin. De hol vannak a képek. Majd be vagyok csigázva.....:)

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:09:21 »

« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Szeptember 29. Idő: 18:24:31 írta fokker »

TOmCSI

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://gyarm.hu/
« Válasz #6 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:11:14 »
Alakul ez mint púpos gyerek a prés alatt!  :) A szányvégek le lesznek jobban kerekítve vagy maradnak így emilesen?

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:11:51 »
Valamennyire le lesznek kerekítve, de még nem bosszantottam őket. Majd ma!

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:14:02 »
Ezt csináltuk csütörtökön:

« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Szeptember 29. Idő: 18:24:57 írta fokker »

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:16:50 »

« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Szeptember 29. Idő: 18:25:13 írta fokker »

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:17:55 »
Tegnap megcsináltam a szervóaknákat a szárnyba és festettünk is:

« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Szeptember 29. Idő: 18:25:32 írta fokker »

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:20:08 »

« Utoljára szerkesztve: Dátum: 2012. Szeptember 29. Idő: 18:25:55 írta fokker »

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
« Válasz #12 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:21:21 »
Szia!

Látom belejöttél a kép belinkelésébe :)

Amúgy gratulálok a modellhez! Igen ez egy Sport-Scale modell, de nagyon adsz a festésre. Azt nem értem, hogy egy 1,5m-es modellnél hogy hoztok ki 3kg-ot???

Balázs

Hassan

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:22:12 »
Köszi :-) Remélhetőleg nem lesz 3 kg, csak a papír szerinti tervezett súlyt írtam ide.  Az egész sárkány a futók, elektronika, motor és akku nélkül kb 1100 g, pár napja mértem. Erre rájön még a festék, de az az 50-60ml amit ráfújunk az egész festés során nem fog rárakni 100 grammokat. :-)

Azt gondoltam, hogy a festés sokkal bonyolultabb lesz és több időt vesz igénybe, de eddig jó tempóban haladunk. Majd a felségjelek, lajstromjelek és néhány dekoráció fog több időt elvenni.

Ma bezsanéroztam az oldalkormányt és a magasságit is, még a csűrőket megcsinálom és szeretném a futót is beragasztani a szárnyba. Ma-holnap a motor is a helyére kerül.

Hassan

bgyenes

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.scalemodels.hu
« Válasz #14 Dátum: Dátum: 2009. Július 28. Idő: 11:22:54 »
Szia Hassan!

Történt azóta vmi változás? A motor és elektronika bekerült már a modellbe? Várom a folytatást. Amúgy hol lesz a berepülése?

Balázs